Paylaş:
Bildirimler
Tümünü temizle

Green Card Başvurusu Nasıl Yapılır?

   RSS

0
Topic starter

Green Card Başvurusu nasıl yapılır?

Bu konu 1 ay önce tarafından özkan tarihinde düzenlendi
1 Yanıt
0
Topic starter

Green Card başvuruları her yıl Ekim – Kasım ayında Amerika Birleşik Devletleri Dışİşleri Bakanlığı Göçmenlik Bürosu’nun resmi internet sitesinden online olarak yapılmaktadır.  Sisteme sadece 1 kez giriş izniniz vardır. Bu nedenle formunuzu ilk defada doldurup tamamlamalısınız, tekrardan düzenleme şansınız olmayacaktır. Hatalı ve eksik bilgiler nedeniyle Türkiye’den yapılan yaklaşık 100 bin başvurudan sadece 20 bini kabul edilmektedir.  Ayrıca Green Card başvurunuzu kayıt döneminin başlarında yapmanızı öneririz.  Çünkü kayıt döneminin sonuna doğru yoğunluk oluştuğundan sistem yavaşlayabilir ve başvurunuzu gerçekleştiremeyebilirsiniz. 

Yazımızın devamında Green Card başvuru prosedürü ile detaylı bilgileri okuyabilirsiniz. Ancak yılda sadece 1 kez verilen bu hakkı başvuru sırasında hata yaparak kaybetmek istemiyorsanız danışmanlık alabilirsiniz. Euroasia Global Visa Services yetkililerimiz Green Card başvuru işlemlerinizle ilgili her konuda size danışmanlık yapabilir. 

Green Card başvuru formunu doldurun: Green Card başvuru formu online olarak doldurulur. Formdaki adres kısmınız Türkçe olmalıdır. Formda yazdığınız bilgilerin doğruluğundan emin olmalısınız. 
14 Adımda tamamlanan formda sizden kişisel bilgileriniz istenir. İşte Formda cevapları istenen 14 soru. 

1. İsim ve soy isminiz (Pasaportunuzda yazdığı şekilde forma yazmanız gerekir. Önce soy isminiz, sonra isminiz) 
2. Doğum Tarihi ( Gün, ay ve yıl olarak girmeniz gerekmektedir) 
3. Cinsiyet 
4. Doğduğunuz Şehir (Pasaportunuz da yazdığı şekilde forma yazmalısınız.) 
5. Doğduğunuz Ülke (TURKEY şeklinde İngilizce olarak yazmanız gerekmektedir.)
6. DV programına katılım için uygun olduğunuz ülke (Doğduğunuz ülke Türkiye ise bu seçeneği ‘Evet’ olarak işaretlemelisiniz) 
7. Fotoğraf (Sisteme yükleyeceğiniz fotoğrafınız güncel ve biometrik verilere uygun olmalıdır)
8. Posta Adresiniz (Ev veya iş adresini yazmalısınız. Ayrıca bu bölümde postayı alacak kişinin adı ve soyadı yazılmalı)
9. Şu anda yaşadığınız ülke 
10. Telefon numarası (Telefon numarası yazmak tercihinize bağlı. İsterseniz numara yazmayabilirsiniz)
11. E-posta adresi (Bu bölüme çok sık kullandığınız aktif bir e-posta adresinizi yazın. Bu e-mail adresinize Green Card’ı kazanıp kazanmadığınızla ilgili bir bildirim yapılmayacaktır. Ancak kazandığınız takdirde Kentucky Çekiliş Merkezi’nden gönderilen resmi yazıya cevap verirseniz sonraki tüm yazışmalarınızı e-mail adresiniz üzerinden yapabilirsiniz. Ayrıca bu e-mail adresi başvuru onay numaranızı kaybetmeniz durumunda "Forgot Confirmation Number" linkine tıklayarak çekiliş sonucunuzu öğrenmeniz için de gereklidir)
12. Eğitim Seviyesi (Tamamlamış olduğunuz statüyü seçmeniz gerekir. Üniversite öğrenciliği devam eden bir kişi son eğitim seviyesini "Lise Diploması" olarak seçmelidir)
13. Medeni Hal
14. Çocukların Sayısı (Sizinle birlikte ikamet etmiyor veya DV programı ile göçmenlik hakkı almak istemiyor olsalar bile 21 yaşından küçük ve evli olmayan tüm çocuklarınızın isimlerini, doğum tarihlerini, cinsiyetlerini ve doğdukları şehir ve ülke bilgilerini başvuru formunuza eklemelisiniz.)

Başvuru numaranızı bir yere not edin: Green Card Başvuru formunu doldurup onayladıktan sonra sistem size bir "Confirmation Number" (Onay Numarası) verecektir. Bu numarayı bir yere not ederek saklamalısınız. Çünkü bu numara olmadan başvuru sonucunuzu öğrenmeniz mümkün olmayacaktır. Eğer Onay Numaranızı kaybederseniz ‘Forgot Confirmation Number’ sekmesini tıklayarak e-posta adresiniz ve bazı kişisel bilgilerinizi girerek onay numaranıza tekrar ulaşabilirsiniz. 

Çekiliş sonucunuzu kontrol edin: Green Card çekilişiniz başvuru yaptıktan 6 sonra Mayıs- Eylül ayı arasında yine Göçmenlik Bürosu’nun resmi internet sitesi www.dvlottery.state.gov dan açıklanmaktadır. Siteden size başvuru sırasında verilen onay numarasını girerek başvuru sonucunuzu öğrenebilirsiniz. Çekilişi kazanıp kazanmadığınız size e-posta veya posta yoluyla bildirilmez. 

Adresinize resmi evraklarınız gönderilir: Eğer Green Card çekilişini kazanırsanız Amerika tarafından başvuruda belirttiğiniz adresinize içinde resmi evrakların olduğu bir zarf gönderilir. Bu zarf içinde hazırlamanız gereken evrakların (Adli Sicil Kaydı, Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği, Fotoğraf, Banka Hesap Özeti) gibi listesi de vardır. Ayrıca vize görüşmesine gideceğiniz tarihte bu zarfta gönderilen belgeler arasında yer alır. 
Vize mülakatına gidin: Amerikan hükümetinin size belirttiği tarihte Amerika Konsolosluğu ya da Amerika Büyükelçiliğindeki randevuya giderek vize mülakatına katılmanız gerekecek. Konsolosluk yetkilisi vizenizi onaylarsa 6 ay içerisinde Amerika’ya giriş yapmanız gerekebilir. 

kaynak

 

Paylaş: