Paylaş:
Bildirimler
Tümünü temizle

4/B'li personel, KPSS puanıyla, 4/B'li sözleşmeli alımlara başvurabilir mi?


özkan
Gönderiler: 40
Admin
Topic starter
(@ozkance)
Üye
Katılım : 5 ay önce

Sözleşmeli personel çalıştırılmasına ilişkin esasların ek 1. maddesinde "Sözleşmeli personelin, hizmet sözleşmesi esaslarına aykırı hareket etmesi nedeniyle kurumlarınca sözleşmesinin feshedilmesi veya sözleşme dönemi içinde sözleşmeyi tek taraflı feshetmesi halinde, fesih tarihinden itibaren bir yıl geçmedikçe kamu kurum ve kuruluşlarının sözleşmeli personel pozisyonlarında yeniden istihdam edilemez." hükmü yer almaktadır.

Bu hükme göre, sözleşmesini fesih eden bir 4/B'li bir yıl boyunca yeniden hiçbir yerde 4/B sözkleşmelisi olarak görev alamaz.

Bu hükmün 3 istisnası bulunmakta olup, bu istisnalardan birisi "Ek 4 üncü madde çerçevesinde unvan değişikliği yapanlar" şeklindedir.

Ek 4. maddede ise "Sözleşmeli personelin, unvan değişikliği suretiyle atamasının yapılacağı pozisyon için öngörülen ilk defa hizmete alınma prosedürüne riayet edilmesi kaydıyla, unvan değişikliği mümkündür" hükmü yer almaktadır.

Buna göre, eğer bir unvan değişikliği söz konusu ise hizmet sözleşmesini fesih eden kişi hakkında 1 yıl bekleme süresi uygulanmaz.

Buradaki sınırlama aynı KPSS puanına yönelik bir sınırlama değildir. Yani 2014 KPSS ile örneğin sözleşmeli hemşire olarak atanan bir aday, 2016 KPSS puanı olsa da, sözleşmeli hemşireliğe başvuru yapamaz.

memurlar.net

Cevap
Paylaş: